جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

گوشی‌های همراه جای یاد خدا را گرفته‌‌است - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

گوشی‌های همراه جای یاد خدا را گرفته‌‌است


استاد حوزه علمیه قم گفت: هر زمانی که برای ما خلوتی به وجود آمد، باید آن زمان را برای دعا انتخاب کنیم، ولی متأسفانه امروزه خلوت‌ها با گوشی تلفن همراه پر می‌شود و انسان را از یاد خدا غافل می‌کند.

استاد حوزه علمیه قم:

 به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت الاسلام سیدحسین مؤمن در جمع نمازگزاران مسجد اعظم قم درباره دعا و اهمیت آن اظهار کرد: بعد از اینکه انسان خدا را متوجه خود کند، خواسته خود را مطرح می‌کند.

وی درباره شرایط استجابت دعا گفت: بر اساس آیات و روایات، بایسته‌هایی در عرصه دعا وجود دارد که برای استجابت، انسان باید آنها را فراهم کند؛ بر اساس آیات و روایات، دعا باید با تضرع و خشوع انجام شود و همزمان با گریه مطرح شود.

این استاد حوزه علمیه قم افزود: بایسته دیگر دعا، مخفیانه بودن آن است؛ هر زمانی که برای ما خلوتی به وجود آمد، باید آن زمان را برای دعا انتخاب کنیم البته امروزه خلوت‌ها با گوشی تلفن همراه پر می‌شود و انسان را از یاد خدا غافل می‌کند.

وی با اشاره به آیه 55 سوره مبارکه اعراف و آیه سوم سوره مبارکه مریم گفت: در این آیات توصیه شده که انسان خدا را در خلوت بخواند؛ دعا موجب قوت قلب و محکم شدن اراده می‌شود و تنهایی انسان را به بهترین شکل پر می‌کند.

مؤمن افزود: بر اساس روایتی از نبی مکرم اسلام (ص)، دعا کردن در نهان، بهترین نوع دعاکردن است و در جای دیگر می‌فرماید که دعای در خفا 70 برابر اثرگذارتر از دعا در جمع است.

وی بایسته دیگر را دعاکردن با صدای آرام معرفی کرد و گفت: از دیگر آداب دعا، دعاکردن با صدای آرام است؛ اینکه افراد با صدای بلند دعا کنند، دور از ادب است.

استاد حوزه علمیه قم در پایان تصریح کرد: یکی از اموری که در دعا وجود دارد، این است که انسان باید آنچه در دلش هست را بر زبان جاری کند، از این رو باید با نهایت ادب و احترام با خدای خود سخن بگوییم.

// فارس

آدرس کوتاه :