جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

یار دیرین - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

یار دیرین

یار دیرین


Loading the player...

يار ديرين

حبيب الله عسگر اولادي

حبيب الله عسگر اولادي مسلمان زاده ۱۳۱۱ خورشيدي و درگذشته 14 آبان 1392 سياستمدار ايراني بود.

وي يکي از نامزدهاي دومين و چهارمين دوره انتخابات رياست جمهوري ايران و وزير بازرگاني در دولت موقت مهدوي کني و دولت اول بوده است. وي از موسسين و اعضاي حزب موتلفه اسلامي بود. وي در انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري ايران ازدکتر محمود احمدي نژاد حمايت کرد.

عسگراولادي پس از انقلاب اسلامي، مسئوليت‌هايي همچون نمايندگي ولي فقيه در کميته امداد امام خميني(ره) را برعهده داشته و تا پيش از مرگش رئيس شوراي مرکزي کميته امداد و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام بود.

عسگراولادي در خانواده بازاري اصالتاً دماوندي در تهران متولد شد. از نوجواني وارد فعاليت سياسي شد.از سال 1341 با امام خميني (ره) آشنا شد و به نهضت او پيوست. در 1342 با جمعي از همفکران خود هيئت هاي موتلفه اسلامي را تاسيس کرد. موتلفه اسلامي اصلي ترين نيروي سياسي در گسترش قيام و برپايي 15 خرداد محسوب مي شود. او همچنين در ترور حسنعلي منصور نخست وزير وقت ايران نقش داشت و به همين دليل به حبس ابد محکوم شد. وي از زندانيان سياسي در دوره پهلوي بود که پس از تحمل 13 سال حبس از محکوميت حبس ابد خود، با تقاضاي عفو از زندان آزاد شد. در همان موقع اين اقدام به عنوان يک تاکتيک براي گسترش مبارزه از زندان به بيرون نام نهاده شد.

 

عوامل اين برنامه:

تهيه کننده و کارگردان: سيد عليرضا جعفري

نور و تصوير: سعيد سلطاني، جلال ياري

تدوين: الهام فضل اللهي

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.