جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

۷۰۰ هکتار به بافت فرسوده شهر قم افزوده می‌شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

۷۰۰ هکتار به بافت فرسوده شهر قم افزوده می‌شود


مدیر عامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت معصومه(س) شهرداری قم گفت: پیشنهاد افزایش محدوده بافت فرسوده قم از هزار و ۷۴ هکتار به هزار و ۷۴۶ هکتار داده شده است.

علیرضا خاکی با اشاره به بازدید اعضای نمایندگان دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری از محدوده‌های شهر اظهار کرد: جلسه‌ای نیز با حضور اعضای این شورا، کمیسیون ماده پنج استان، استاندار و شهردار قم برگزار و مسائل مورد بررسی قرار گرفت و بنا شد جزئیات اطلاعات ارسال شود تا برای تصمیم‌گیری اقدام شود.

وی افزود: محدوده مصوب بافت فرسوده شهر هزار و ۷۴ هکتار است که پیشنهاد داده شد به هزار و ۷۴۶ هکتار افزایش پیدا کند، بحث‌های کارشناسی در این زمینه مطرح شد تا در آینده بررسی و ابلاغ کنند.

مدیر عامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) شهرداری قم با بیان اینکه محدوده بافت‌های فرسوده بر اساس شاخصه‌های شورای عالی شهرسازی تعریف می‌شود، گفت: محدوده‌هایی که دارای ویژگی نفوذ ناپذیری (۵۰ درصد معابر آن‌ها زیر ۶ متر عرض داشته باشد)، ناپایداری (۵۰ درصد قطعات آن فاقد استحکام بنا باشد) و ریزدانه باشند، از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی به عنوان بافت فرسوده تعریف شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده، ۷۰۰ هکتار از سطح شهر نیز دارای این ویژگی هستند که درخواست شده به محدوده بافت فرسوده اضافه شود.

خاکی با بیان اینکه بازدید انجام شده دارای دو رویکرد بررسی بافت فرسوده و طرح تفصیلی بود، گفت: مصوبات این بازدید در آینده از طریق کمیته فنی ابلاغ می‌شود، تصویب مباحث مطرح شده به تصمیم‌گیری کمک می‌کند.

وی یادآور شد: برخی بافت‌های شهری به واسطه گذر زمان و توسعه شهری دچار فراموشی شدند و شهروندان رغبت به سکونت در این مکان‌ها را ندارند و آن‌ها را رها کردند در هر صورت نیازمند برنامه‌های توانمندسازی این بخش‌ها هستیم.

مدیر عامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) شهرداری قم عنوان کرد: شهروندان می‌توانند از فرصت‌های قانونی و حمایت‌های بانکی در بافت‌های فرسوده استفاده کنند، مدیریت شهری نیز برنامه لازم در این زمینه را ارائه می‌ کند./مهر

آدرس کوتاه :