جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

"قوچ وحشی قمیشلو" در مؤسسه رویان شبیه‌سازی شد - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

"قوچ وحشی قمیشلو" در مؤسسه رویان شبیه‌سازی شد


رئیس پژوهشکده زیست‌فناوری پژوهشگاه رویان گفت: محققان و متخصصان این مرکز موفق شدند قوچ وحشی قمیشلو را که از گونه‌های در خطر ایرانی است، شبیه‌سازی کنند.

نصر اصفهانی در نشست خبری

محمدحسین نصر اصفهانی رئیس پژوهشکده زیست‌فناوری پژوهشگاه رویان در نشست خبری سالگرد تأسیس این سازمان از موفقیت اخیر پژوهشگران رویان جهاد دانشگاهی خبر داد و گفت: دانشمندان ایرانی با تولد نخستین گوسفند شبیه‌سازی شده خاورمیانه در سال هشتاد و پنج در پژوهشکده زیست‌فناوری رویان جهاد دانشگاهی در اصفهان به دانش شبیه‌سازی دست یافتند.

وی با اشاره به تلاش‌های این مرکز برای کاربردی کردن این فناوری در تولید حیوانات تراریخته و استخراج دارو گفت: اخیراً محققان و متخصصان این مرکز موفق شدند قوچ وحشی قمیشلو را که از گونه‌های در خطر ایرانی است، شبیه‌سازی‌کنند.

این محقق افزود: نوزاد حاصل از این شبیه‌سازی هم ‌اکنون در سلامت کامل به سر می‌برد و در مزرعه پژوهشگاه رویان نگهداری می‌شود.

نصر اصفهانی گفت: در آسیا تنها سه کشور کره‌جنوبی، ژاپن و چین فناوری شبیه‌سازی گونه‌‌های در حال انقراض را در اختیار داشتند و ایران چهارمین کشور آسیایی است که به این دانش دست می‌یابد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر تلاشگران پژوهشکده زیست‌فناوری پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی می‌کوشند به همین روش یوزپلنگ و پلنگ ایرانی را هم تولید کنند و تاکنون به موفقیت‌هایی نیز دست یافته‌اند.

آدرس کوتاه :