رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

100 کشته در خیابان‌های رفو شده شهر - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم


صد و چهل و ششمین جلسه شورای اسلامی شهر قم با مصوباتی از جمله کمک به باشگاه ایثار قم، مساعدت در خصوص صدور پروانه ساخت مجتمع فرهنگی ورزشی ولایت و کمک به موسسه فرهنگی تبیان همراه بود.

جلسه شورای اسلامی شهر قم

 صد و چهل و ششمین جلسه شورای اسلامی شهر قم با حضور اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار و معاونین شهردار قم برگزار شد.

این جلسه با پخش سخنان رهبر معظم انقلاب آغاز شد که اعضای شورای اسلامی شهر قم و سایر اعضای حاضر در جلسه کاملاً به بیانات رهبر فرزانه انقلاب گوش فرا دادند.

رئیس شورای اسلامی شهر قم پس از پخش سخنان رهبر معظم انقلاب گفت: بسیاری از مباحثی که در این سخنرانی مطرح شد با وظایف شورای شهر و شهرداری مرتبط است که باید با بهره‌گیری از این رهنمودها مشکلات را برطرف کنیم.

ولی‌الله بیاتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعال شدن پروژه‌های شهری اظهار کرد: با آمدن تیم جدید شهرداری قم پروژه‌های عمرانی سرعت خوبی به خود گرفته و موانعی که در مسیر بود رفع شده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم نیز در ادامه این جلسه به قرائت مصوبات، طرح‌ها و لوایح مورد بررسی در این کمیسیون پرداخت و درخواست تسویه حساب با موسسه حسابرسی رئوف اندیشه نخستین موضوعی بود که مطرح شد و به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قم رسید.

حجت‌الاسلام سیدمحمد آتش‌زر در ادامه به قرائت نامه آموزش‌وپرورش مبنی بر اخذ پنج درصد عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی در خصوص پروژه‌های مشارکتی شهرداری پرداخت و گفت: با توجه به اینکه در پروژه‌های مشارکتی این پنج درصد محاسبه نمی‌شود بنابراین این پنج درصد با بدهی‌های آموزش‌وپرورش و شهرداری تهاتر شود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم در این خصوص اظهار کرد: زمان زیادی است آموزش‌وپرورش این بحث را مطرح کرده است؛ در پروژه‌های مشارکتی پنج درصد آموزش‌وپرورش کم شده و لحاظ نمی‌شود.

ذاکریان پیشنهاد کرد: شهرداری سهم آموزش‌وپرورش را بر اساس عوارض بپردازد اما این موضوع تنها مشمول پرونده‌های قبلی نشود و تنها برای پروژه‌های مشارکتی لحاظ شود.

محسن عابدینی‌پور دیگر عضو شورای اسلامی شهر قم در این خصوص بیان کرد: شهرداری از پرداخت عوارض و مالیات معاف است اما اگر قرار است مبلغی به آموزش‌وپرورش پرداخت شود باید به خزانه برود و آموزش‌وپرورش از خزانه دریافت کند.

سقاییان‌نژاد شهردار قم نیز با اشاره به اینکه ما قصد کمک به آموزش‌وپرورش را داریم، گفت: هنوز بسیاری از شهرها این پنج درصد را دریافت نمی‌کنند اما قصد ما در شهرداری قم کمک به آموزش‌وپرورش است اما این کمک نباید به گونه‌ای باشد که شهرداری در مضیقه قرار گیرد.

این لایحه پس از اظهار نظر اعضای شورای شهر و شهردار قم برای بررسی بیشتر به شهرداری بازگرداننده شد.

در ادامه آتش‌زر به قرائت نامه مردمی در خصوص بخشودگی عوارض برای ساخت یکی از مساجد سطح شهر پرداخت که به تصویب رسید.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه با قرائت نامه شهردار در خصوص اجاره بهای تأسیسات توسط شرکت‌های آب و فاضلاب، برق، گاز و مخابرات گفت: با توجه به مصوبه‌ای که شورای شهر در این خصوص داشته است شرکت‌های حفار علیه ما در دیوان اقامه دعوی کردند و دیوان مصوبات ما را لغو کرده است.

وی تأکید کرد: استناد دیوان این است که شوارع و خیابان‌ها را دولت به شهرداری داده است و جزو اموال دولت به شمار می‌رود و نباید از شرکت‌های حفار هزینه‌ای دریافت شود.

آتش‌زر در انتقاد به این موضوع گفت: شهر قم در سال 1320 که به شهرداری واگذار شد یک‌بیستم حال حاضر نبود و تمام خیابان‌ها و شوارع با پول شهرداری آزاد شده است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز با بیان اینکه موضوع دریافت حق‌الارض در دوره‌های قبل شهرداری مصوب و مورد تأیید فرمانداری قرار گرفت، تصریح کرد: بسیاری از شهرها نیز مصوبات مربوط به حق‌الارض را گذراندند اما با هجمه سنگین شرکت‌های حفار، ابطال این مصوبه را گرفتند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر قم نیز با انتقاد از حفاری‌های بی‌برنامه شرکت‌های خدماتی، به حفاری‌های صورت گرفته و مجدداً آسفالت خیابان‌ها اشاره کرد و خیابان‌های شهر را به کت پاره تشبیه کرد که رفو شده‌اند.

وی با بیان اینکه بسیاری از خیابان‌های شهر بر اثر این حفاری‌ها از حالت مسطح بیرون آمده‌اند، گفت: تمام طول بلوار شهید روحانی در حالی که بیش از یک سال از راه‌اندازی آن نمی‌گذرد حفاری شده است.

عباس ذاکریان با تأکید بر اینکه باید به این شرکت‌های سخت‌گیری کنیم، ابراز داشت: ادارات حفار اگر نیاز به حفاری دارند باید قبل از اینکه شهرداری عملیات اجرایی، زیرسازی و آسفالت انجام دهد اقدامات خود را انجام دهند.

لایحه دیگری که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم در این جلسه مطرح کرد اخذ مجوز اعمال مساعدت به 20 میلیون تومانی باشگاه فرهنگی ورزشی جانبازان ایثارگر قم توسط شهرداری بود.

آتش‌زر تصریح کرد: کمیسیون برنامه و بودجه مصوب کرد تا کمک به باشگاه ایثار در حد اختیارات شهردار قم یعنی 10 میلیون تومان انجام شود.

شهردار قم در این خصوص گفت: رقمی که باشگاه ایثار از ما درخواست کرده بود 220 میلیون تومان بود که ما این رقم را به 20 میلیون رساندیم.

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه باید این روال کمک به ورزش‌های خاص را قطع کنیم، اظهار کرد: ما تنها باید به ورزش‌های همگانی کمک کنیم.

در نهایت پس از اظهار نظرهای دیگر اعضای شورای اسلامی شهر قم لایحه شهرداری مبنی بر مساعدت 20 میلیونی به باشگاه فرهنگی و ورزشی ایثار قم تصویب شد.

اخذ مجوز تفویض اختیارات شهردار در چهار مورد به قائم‌مقام شهردار نیز از دیگر مصوبات یک‌صد و چهل و ششمین جلسه شورای اسلامی شهر قم بود.

همچنین در این جلسه اعمال مساعدت در عوارض صدور پروانه احداث مجتمع فرهنگی و ورزشی ولایت به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قم رسید.

دیگر موضوعی که توسط رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در این جلسه عنوان شد اخذ مجوز نحوه بهره‌برداری از درآمد عوارض اتباع خارجی بود که تخصیص 50 درصد از درآمدها به اداره اتباع استانداری و 50 درصد به شهرداری به تصویب رسید.

اما دیگری موضوعی که از سوی آتش‌زر مطرح شد اخذ صدور مساعدت به موسسه فرهنگی قرآن و عترت تبیان بابت صدور عوارض پروانه ساختمانی تا سقف 50 درصد بود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: 50 درصد کاهش تعرفه عوارض این موسسه به تصویب کمیسیون رسیده است.

بختیاری نایب رئیس شورای اسلامی شهر قم در این خصوص گفت: مخالف کمک به این موسسه نیستم اما کاهش 50 درصدی قانونی نیست ولی می‌توانیم از محل ماده 17 کمک کنیم.

عابدینی دیگر عضو شورای اسلامی شهر قم با اشاره به خدمات گسترده موسسه تبیان اظهار کرد: باید ضمن کاهش عوارض ساختمانی این موسسه، مابقی عوارض را نیز به صورت قسطی دریافت کنیم.

مولایی عضو کمیسیون فرهنگی شورا نیز با بیان اینکه موسسه تبیان موجب افتخار برای شهر قم است، گفت: این موسسه خدمات بسیار خوبی را در کشور ارائه می‌دهد که باید در حد امکان به آن کمک کنیم و همکاری شهرداری منطقه یک نیز با این موسسه افزایش یابد.

شهردار قم نیز ضمن موافقت با کمک به این موسسه گفت: در تمام شهرداری‌ها این کاهش است اما نباید از ماده 17 استفاده شود.

پس از اظهار نظر اعضای شورای اسلامی شهر قم و تأیید خدمات فرهنگی و گسترده موسسه فرهنگی تبیان مصوب شد تا شهرداری در قالب یک تفاهم‌نامه کل عوارض ساختمانی این موسسه را تهاتر کند و به جای آن خدمات دریافت کند.

در ادامه این جلسه رئیس کمیسیون خدمات شهری به قرائت لوایح این کمیسیون پرداخت.

عباس ذاکریان در ابتدای سخنان خود ضمن قدردانی از تشکیل کمیته فرهنگ شهروندی در شهرداری قم اضافه کرد: تشکیل این کمیته یکی از نیازهای شهر مقدس قم بود که جای خالی آن را در شهر احساس می‌کردیم که امیدواریم این کمیته دارای برکاتی برای شهر قم باشد.

وی با اشاره به آمار تکان‌دهنده کشته‌شدگان حوادث رانندگی داخل شهر قم گفت: سالانه به صورت چراغ خاموش حدود 100 نفر در حوادث ترافیکی سطح شهر قم کشته می‌شوند که آماری بسیار زیادی است و باید در این زمینه اقدام اساسی صورت گیرد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم این حوادث را بر اثر بی‌انضباطی در رفتارهای ترافیکی دانست و خاطرنشان کرد: همه دستگاه‌ها به ویژه شهرداری باید در راستای اصلاح فرهنگ ترافیکی مردم قدم بردارند.

وی در ادامه به قرائت لوایح کمیسیون خدمات شهری پرداخت که اخذ مجوز افزایش نرخ کرایه خودروهای تاکسی خط ویژه مسیر پایانه مسافری تا حرم مطهر نخستین لایحه این کمیسیون بود به تصویب شورای اسلامی شهر قم رسید.

در این مصوبه نرخ کرایه برای هر نفر سه هزار تومان در نظر گرفته شده است.

لایحه دیگر اخذ مجوز افزایش نرخ کرایه ساعتی برای خودروهای تاکسی ون بود که به میزان ساعتی 18 هزار تومان مصوب شد.

درخواست مساعدت در خصوص صدور اجازه دفن اموات اتباع خارجی در آرامستان‌های قم یکی دیگر از لوایح کمیسیون خدمات شهری بود که با تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قم مقرر شد اتباع خارجی که به صورت مجاز مجوز اقامت در شهر قم را دارند بومی محسوب شده و به شرط دفن در آرامستان بهشت معصومه عوارض آنها همانند افراد بومی محاسبه شود.

لایحه دیگری که توسط رئیس کمیسیون خدمات شهری قرائت شد اخذ مجوز افزایش هزینه‌های بهای خدمات جمع‌آوری و انبارداری وسایل جمع‌آوری شده متخلفین سد معبر بود.

ذاکریان در این ارتباط اظهار کرد: حرکت خوبی در خصوص جمع آوری افرادی که در اطراف سد معبر می‌کنند انجام شده است و به پارکینگ شرقی منتقل شده‌اند اما همچنان سد معبر انجام می‌شود.

بختیاری نایب رئیس شورای اسلامی شهر قم این لایحه را اجرایی ندانست و گفت: مشکل مربوط به سد معبر و اجناسی که در انبارها است هنوز لاینحل مانده است.

وی افزود: چند انبار بزرگ پر از اجناس جمع‌آوری شده داریم که این اموال برای مردم و سرمایه کشور به شمار می‌رود که در این انبارها در حال از بین رفتن است.

بختیاری خاطرنشان کرد: باید راهکاری برای خالی کردن انبارها و تدابیر زیرساختی برای جلوگیری از سد معبر بیندیشیم.

رنجبر معاون برنامه‌ریزی شهردار قم نیز با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده در شهر قم سد معبر است، گفت: اگر با موضوع سد معبر برخورد جدی نشود و جمع آوری صورت نگیرد این معضل از شهر قم برچیده نمی‌شود.

وی درخواست کرد: تا لایحه شهرداری مصوب شود تا بتوانیم هر چه قوی‌تر مشکل سد معبر را در شهر برطرف کنیم.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه هزینه دریافتی از متخلفان سد معبر در خصوص تخلفی است که انجام داده‌اند، اضافه کرد: باید جرائم به گونه‌ای باشد که افراد دیگر به سمت تخلف نروند.

در نهایت لایحه کمیسیون خدمات شهری در این خصوص به تصویب شورای اسلامی شهر قم رسید.

===============

گزارش از مهدی جعفری

===============

آدرس کوتاه :