جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

19 دی 1356 - سیمای نور

 

 

معرفی برنامه های شبکه نور

19 دی 1356

19 دی 1356


Loading the player...

19 دي 1356

قيام 19 دي مردم مقدس شهر قم، نقطه عطف مبارزات انقلابي بعد از قيام 15 خرداد بود که به شعله هاي انقلاب که در ظاهر به سردي گرائيده بودند روح تازه اي دميد.

رحلت مرموز آيت ا... سيد مصطفي خميني در آبان 1356 را مي توان نقطه عطفي در نهضت اسلامي مردم ايران دانست. مجالس يادبود در سراسر کشور برگزار شد و در آن مراسم، تظاهرات گسترده عليه رژيم به پا شد. از اين رو رژيم، تصميم گرفت با توهين به ساحت حضرت امام خميني، چهره ايشان را به عنوان رهبري نهضت مخدوش کند. در اواسط دي ماه 1356، پيک دربار، نامه ممهور به مهر دربار را به داريوش همايون، وزير اطلاعات و جهانگردي داد.

در اين مقاله که با امضاي مستعار "احمد رشيدي مطلق" در روزنامه اطلاعات به چاپ رسيد، بطور صريح، بي حجابي فضليت و حجاب، کهنه پرستي و ارتجاع معرفي و به ساحت مقدس امام خميني، اهانت و قيام 15 خرداد 1342، توطئه استعمار سرخ و سياه معرفي شده بود. با انتشار اين مطالب اهانت آميز، اولين واکنش ها در شهر قم آغاز شد. مدرسين حوزه علميه قم دروس حوزه را در روز 18 دي تعطيل اعلام کردند و در اين روز، طلاب با تشکيل اجتماع بزرگي تظاهرات خود را به سوي منازل مراجع آغاز کردند و تعدادي از علما و مراجع قم در سخنراني هاي خود، به حمايت از امام و محکوميت اهانت به ساحت ايشان پرداختند. بازاريان قم با مشاهده حرکت حوزه علميه، تصميم به تعطيلي مغازه هاي خود در 19 دي گرفتند. روز نوزدهم دي ماه ساواک و شهرباني به کمک نيروهاي کمکي از تهران وارد شده و در حوالي مدارس علميه متمرکز شدند. اقشار مختلف مردم با راهپيمايي به سوي منازل بزرگان حوزه، رفته رفته خروشان تر مي شدند. نيروهاي رژيم با مشاهده حرکت عظيم مردم تصميم به حمله گرفتند و تيراندازي شروع شد...

مستند 19 دي به بيان.اسناد ناگفته چون گزارش ساواک، خاطرات مردمي و بيان واقعه از بيان آيت الله گلپايگاني، آيت الله محمد يزدي و سخنان امام خميني (ره) بعد از واقعه و ... ميپردازد.

 

برنامه مستند محض 19 دي با هدف تعميق باورهاي انقلابي و تبيين اعتقادات مذهبي و تاثير آن بر شکل گيري انقلاب اسلامي، توليد شده است.

برنامه مذکور به تهيه کنندگي آقاي حامي در يک قسمت 25 دقيقه اي ارائه گرديده است.

در اين برنامه از اسناد ناگفته چون گزارش ساواک، خاطرات مردمي و بيان واقعه از بيان آيت الله گلپايگاني، آيت الله محمد يزدي و سخنان امام خميني (ره) بعد از واقه و ... بهره برداري شده است.

 

عوامل اين برنامه:

تهيه کننده: آقاي حامي

گوينده: داوود نماينده

آهنگ ساز: پيمان توسلي

لوگو: رامين بهرامي

صدا گذاري: پيمان توسلي

ناظر کيفي: محسن رباني

مجري طرح: محمد کيا

 

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.