جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

200 بیماری بر اثر عادات غیر صحیح غذایی به وجود می آیند - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

200 بیماری بر اثر عادات غیر صحیح غذایی به وجود می آیند


رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم گفت: حداقل 200 بیماری به طور مستقیم با مصرف ‏غذاهای آلوده و حاوی سموم مضر برای بدن در ارتباط هستند.‏

دکتر ایرانی خواه؛

ابوالفضل ایرانی‌خواه در دیدار با آیت‌الله مکارم شیرازی اظهار کرد: امسال در سراسر جهان و از سوی سازمان بهداشت جهانی، شعار «سلامت غذایی از مزرعه تا سفره» برای هفته سلامت انتخاب شده است.

وی افزود: امروزه بسیاری از بیماری‌های ساده تا پیچیده، ارتباط تنگاتنگی با غذاها و عادات غیر صحیح تغذیه‌ای دارند به طوری که بسیاری از مرگ و میرها بعد از حوادث و سوانح، مربوط به این مسئله هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در راستای خدمات خود، امسال سیاست‌های عملی خود را با محوریت سلامت غذایی اجرایی می‌کند گفت: این بحث کاملا فرابخشی بوده و تنها مختص یک سازمان یا نهاد نیست.

وی ادامه داد: هفته سلامت فرصتی است که مردم، کشاورزان، دولتمردان، کارشناسان بهداشتی، عرضه‌کنندگان غذاها و ... این هشدار را دریابند که مشکلات مربوط به غذا اهمیت دارد.

ایرانی‌خواه با تاکید بر اینکه باید نقطه شروع تغییر عادات غذایی را از هفته سلامت امسال قرار دهیم خاطرنشان کرد: مشکل اینجاست که مذاق ایرانیان از غذاهای مفید و سنتی، به سمت عادات غلط غربی سوق یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم تصریح کرد: وزارت بهداشت عزمی جدی دارد تا با تعامل همه دستگاه‌های ذیربط، بحث امنیت غذایی را به درستی پایه‌ریزی کند بر همین اساس امسال درصدد است استانداردهای غذایی را ارتقا دهد.

وی با بیان اینکه سخت‌گیری در استانداردها از امسال اجرایی می‌شود گفت: لازم است سه ماده مضر یعنی شکر، نمک و چربی در غذاها کاهش یابند و همچنین استانداردهای مربوط به افزودنی‌های غذایی و کودهای شیمیایی نیز سخت‌گیرانه‌تر شده‌اند و این امر در مورد شرکت‌های داخلی و واردات مواد اعمال خواهد شد.

ایرانی‌خواه عنوان کرد: حداقل 200 بیماری به طور مستقیم با مصرف غذاهای آلوده و حاوی سموم مضر برای بدن در ارتباط هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم با اشاره به اینکه با این سیاست‌ها، شاهد تحولی در اصلاح عادات غذایی ایرانیان خواهیم بود گفت: به یقین توصیه‌ها و تاکیدات مراجع عظام تقلید در این بین بسیار حائز اهمیت و راهگشا خواهد بود.

آدرس کوتاه :