جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

56 هزار کودک قمی واجدالشرایط شرکت در طرح غربالگری چشم - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

56 هزار کودک قمی واجدالشرایط شرکت در طرح غربالگری چشم


مدیرکل بهزیستی استان قم گفت: طرح پیشگیری از تنبلی چشم که از نخستین روزهای آبان‌ماه آغاز شده است تا 15 آذرماه سال جاری ادامه دارد و در این راستا باید 56 هزار کودک قمی مورد معاینه قرار بگیرند.

مدیرکل بهزیستی استان قم خبر داد

 

رضا سلیقه امروز در قم ‌با اشاره به تمدید طرح غربالگری چشم کودکان سه تا 6 سال اظهار کرد: این طرح که از مدتی پیش کار خود را در قم همزمان با سراسر کشور در تمام مهدهای کودک، مراکز پیش دبستانی، مراکز بهداشتی و  سایر پایگاه‌ها در شهر و روستا آغاز شده است تا 15 آذرماه سال جاری ادامه دارد.

وی با توصیه به والدین بر ضرورت شرکت فرزندانشان در طرح غربالگری چشم اضافه کرد: والدین با بینایی‌سنجی کودکانشان می‌توانند از مشکلات بعدی ناشی از تنبلی چشم پیشگیری کنند.

مدیرکل بهزیستی استان قم با بیان اینکه تنبلی چشم از اختلالاتی به شمار می‌رود که هیچ نوع علامت بارزی ندارد، گفت: تنبلی چشم فقط به شیوه انجام بینایی‌سنجی قابل تشخیص است و با تشخیص به موقع می‌توان این اختلال را به آسانی درمان کرد.

وی با اشاره به سن طلایی انجام مداخله و درمان تنبلی چشم برای پیشگیری از نابینایی کودکان تصریح کرد: سنین پیش از 6 سالگی بهترین زمان برای پیشگیری از اختلالات چشم است.

سلیقه با تاکید بر اینکه امسال در طرح غربالگری چشم در قم 56 هزار کودک سه تا 6 سال مورد معاینه قرار می‌گیرند، اضافه کرد: تلاشمان بر این است که 100 درصد کودکان سه تا 6 سال مورد معاینه قرار بگیرند و در این راستا از خانواده‌ها تقاضا می‌کنیم والدین برای ارزیابی بینایی کودکانشان به پایگاه‌های شهر مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه برای معاینه چشم کودکان پایگاه دائمی و غیردائمی در شهر مشغول فعالیت است، ادامه داد: دو مرکز دائمی بینایی‌سنجی در شهر قم شامل درمانگاه حضرت ابوالفضل (ع) واقع در خیابان امامزاده ابراهیم (ع) و مجتمع مسیح بهزیستی واقع در خیابان دورشهر در این زمینه فعال است.

مدیرکل بهزیستی استان قم با بیان اینکه نزدیک به 100 پایگاه مهدهای کودک، مکتب القرآن، مراکز پیش دبستانی، درمانگاه و بیمارستان در این شهر فعالیت می‌کند، اظهار کرد: هشت بینایی‌سنجی و دو چشم پزشک در این طرح مشغول همکاری هستند.

سلیقه اضافه کرد: در صورتی که پس از معاینه مقدماتی، تشخیص داده شود که کودک باید به سطح دو یعنی بینایی‌سنجی و یا سطح سه یعنی چشم پزشک مراجعه کند در این سطوح معاینه رایگان است.

وی با توجه به شایع بودن بیماری تنبلی چشم و ضرورت تشخیص آن تا پیش از 6 سالگی گفت: در صورتی که تا پیش از 6 سالگی تنبلی چشم تشخیص داده نشود،‌ دیگر نمی‌توانیم نسبت به درمان این اختلالات اقدام کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان قم با بیان اینکه بینایی‌سنجی بیش از پنج هزار کودک در 6 ماه نخست سال جاری صورت گرفته است،‌ افزود: در این مدت 5 هزار و 403 کودک در دو مرکز دائمی بینایی‌سنجی کودکان با دستگاه مورد معاینه قرار گرفتند.

 وی تصریح کرد: 7 هزار و 586 نفر از کودکان قمی نیمه نخست سال گذشته مورد معاینه قرار گرفتند که از این شمار 450 مورد مشکوک به تنبلی چشم شناسایی شدند و مورد درمان قرار گرفتند.

سلیقه در بخش دیگری از سخنانش با تبیین اهداف اجرای این طرح ادامه داد: پیشگیری از عوارض کم‌بینایی و نابینایی ناشی از تنبلی چشم در بزرگسالی و کاهش هزینه‌های درمان در سطوح نخست بیماری از اهداف این طرح است.

وی گفت: اجرای طرح غربالگری چشم کودکان برای پیشگیری از تنبلی چشم، کم‌بینایی، ‌نابینایی و انحراف چشم کودکان نقش موثری دارد./ فارس

آدرس کوتاه :