امروز: پنج شنبه, 27 آذر 1393
http://qom.irib.ir

کابوس جدید به نام پان پراگ

  • بازدید: 1542
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 0.00 (0 امتیازها)

کابوس جدیدی به نام

 

پان پراگ

حدود دو سال پیش مردی در حین رانندگی ،باعث مرگ یک نفر در یکی از خیابان های تهران شد. بعد از دستگیری و بازجویی چون رفتار غیرعادی نداشت برای انجام معاینه های گوناگون به پزشکی قانونی معرفی شد .

بعد از اعلام نتایج آزمایش ها،مشخص شد که وی مواد مخدر مصرف کرده است ،ولی اومنکر هرگونه مصرف مواد بود و چون هیچ سابقه کیفری در پرونده اش دیده نمی شد،موضوع کنجکاوی مامورین را برانگیخت .

با همکاری خود راننده و مامورین مشخص شد که وی در طول مسیر و بعد از توقف کوتاه برای برطرف کردن بوی بد دهان خود،از دکه ای آدامسی خریداری کرده که بعد از مصرف آن دچار سرگیجه شده است .

بعد از تحقیق هایی که بعدها صورت گرفت،معلوم شد که این آدامس «پان پراگ» بوده است. البته ،چندی پیش مسئولان و کارشناسان درباره ورود نوعی آدامس و پاستیل (مکیدنی)به کشور که خاصیت توهم زایی دارد ،هشدار داده بودند.

نسل چهارم موادمخدر،با عنوان قرص های زیرزبانی(مکیدنی)که در بسته هایی شبیه آدامس و با قیمتی بسیار ارزان وارد کشور شده است .

پان،ماده غلیظ سرخ رنگ و دست سازی است که از برگ درخت مخصوصی ساخته می شود و ترکیبی از تنباکو،آهک ،ادویه های معطر،ساخارین،خاکستر و اسانس های غیرمجاز است ضمن آنکه ترکیبات دیگری نیز مانند آرستیک،سرب و منیزیم در آن دیده می شود .حتی در بعضی از انواع جهت افزایش قدرت گیرایی و نئشه کنندگی و سرخوشی،ترکیبات مخدر یا توهم زای دیگری از جمله تریاک و حشیش و در مواردی ترکیبات شیمیایی دیگری به آن افزوده می شود .

«پان پراگ» ماده مخدری عقیم کننده است که برای اولین بار هندی ها آن را به صورت رایگان به برخی دادند تا به این وسیله از ازدیاد جمعیت جلوگیری شود .

«پان پراگ»همان پان هندی و از انواع مدرن شده ناس است ناس بوته ای است که در افغانستان و پاکستان می روید و اگر برگه های آن تازه باشد جویده، خشک کرده و با حنا کوبیده و دز زیر لثه قرار می دهند .

مصرف ناس در میان برخی از کارگران ساختمانی و خدماتی به خصوص کسانی که از آن سوی مرزهای شرقی به ایران آمده اند نیز دیده می شود و در کیسه های پلاستیکی کوچک که با خمیر سبز رنگ چرک پرشده اند نگهداری می شود .

طبیعی است که ماده ای با این مشخصات نمی تواند در میان نسل جدید گسترش پردا کند و برای استقبال آن ها از بسته بندی مناسب و تبلیغات کافی، استفاده می شود .

بنابراین،برخی از سودجویان در کشورهای پاکستان و هندوستان در چندسال اخیر ، برای کسب سود بیشتر به صنعتی شدن این برگ اقدام کردند که محصول آن ها بیشتر با مارک تجاری شرکت kothari شناخته شده است و در روی تمام محصولات این شرکت اعم از آدانس،پاستیل،پودر،آن نبات و... عبارت فاقد تنباکو به چشم می خورد .

طبق شواهد کاده پان در کشورهای هند، پاکستان و افغانستان به راحتی مصرف می شود و از طریق همین کشورها نیز به ایران و به خصوص به مناطق شرقی کشورمان وارد می شود به گونه ای که در برخی شهرهای شرق کشور حتی کودکان نیز از این ماده که بی تردید خطرهای خاص خود را دارد استفاده می کنند .

امروزه «پان پراگ»در کشور ما و به ویژه در مناطق شرقی (به جای بسته بندی دستی و پلاستیکی در شکل های مزین به عکس هنرپیشه های هندی و پاکستانی)عرضه می شود .

شایان ذکر است قرص اکستاسی نیز در ابتدا در بسته های شبک و خوش رنگ در بین جوان ها پخش شد و به خاطر سهولت در حمل و مصرف آسان،زودتر از سایر مواد مورد استقبال قرار گرفت.اما قرص اکستاسی برخلاف «پان پراگ»انقدر ارزان هستند که حتی قیمت بهترین نوع آن ها به قیمت یک اب نبات چوبی هم نیست .

علاوه براین،با توجه به این که قاچاقچیان این آدامس ها را به هنوان خوشبوکننده دهان یا آدامس و پاستیل خوشمزه وارد مرزهای شرقی کشور کرده اند .

امروزه ماده «پان پراگ»در بین نوجوانان و جوانان با تبلیغات کاذب و با نام های «راجا»،«تایتانیک»،«پان عربی»،«ویتامین»،«ملوان زبل»، «پان اسفناج» «گوتکا» «ناس خارجی»و «پان پاکستان»شیوع یافته است .

ضمن آنکه«پان »بعد از ممنوع شدن هنوز در بعضی دکه های داخل شهرهای بزرگ کشور هم دیده شده است و واردکنندگان علاوه بر بسته بندی های زرورقی، «پان »را داخل دستمال های کاغذی کوچک می پیچیند و به جوانان و نوجوانان می فروشند .

بعد از آگاهی از خصوصیات «پان پراگ»خوب است بدانیم که عوارض مصرف این ماده در دو بعد جسمی و روانی گسترده است نیکوتین موجود در این ماده از طریق دهان ، جذب و باعث بدرنگ شدن دندان ها می شود و سپس به مغز آسیب می رساند .

علاوه براین،ماده پان باعث سرطان دهان و حنجره می شود و گفته می شود به همین خاطر است که کشور هندوستان مقام دوم سرطاان دهان را در سطح جهان دارد ضمن آنکه حداقل عوارض ایجاد شده توسط این ماده تضعیف قدرت دفاعی سلول های بدن در مقابل باکتری ها یا ایجاد بیماری های لثه است و ساخارین موجود در آن هم عامل بیماریهای کلیه و سرطان روده بزرگ است که تحقیقات آژانس بین المللی تحقیقات سرطان ( IARC ) موید این ادعاست .

امام مهمترین عارضه «پان پراگ»ایجاد وابستگی و اعتیاد به این ماده و تمایل فرد به استفاده از موادمخدر قوی تر است به بیان دیگر مصرف این ماده مشوقی برای رجوع به مواد مخدر دیگر است .

در واقع «پان »معرفی کننده فرد به مصرف موادمخدرهای قوی تر است .دلیلش هم این است که اگر سیگار از دوران جوانی و نوجوانی افراد را آلوده می کند «پان پراگ»که به عنوان خوشبوکننده دهان با آدانس با طعم نعناست حتی کودکان دبستانی و خردسال را هم به اعتیاد می کشاند .

گفته می شود این ماده به عنوان ایجادکننده سرخوشی کاذب،هم اکنون چهارمین ماده پرمصرف در جهان در کنار تنباکو،الکل و کافئین قرار دارد که حداقل 10درصد از جمعیت آسیای جنوب شرقی و شبه قاره هند از آن استفاده می کنند .

تحقیقی که از سوی یک مرکز تحقیقاتی در دانشگاه پزشکی کراچی صورت گرفت نشان داد که 40درصد از جمعغیت کراچی،حخداقل یک بار یکی از محصولات جویدنی درخت بتل(پان از آن به دست می آید)را مصرف کرده اند.

اگرچه این آمار چندان دقیق نیست ولی آثار تف کردن های متعدد که با مصرف پان اتفاق می افتد روی پیاده روه های پاکستان، هند ، بنگلادش ، برمه و ... نشان می دهد که معتادان به پان فراوان اند .

در واقع می توان گفت علت ظهور این مواد تدبیر جدید مافیای مواد مخدر است که پس از آنکه بازار فروش خود را در بین افراد از دست داد تغییر در محتوای مواد مخدر قبلی و انتخاب عناوین جدید و اغواکننده را در دستور کار قرار داد.

شایان ذکر است این قرص ها در مقطعی وارد کشورد شده که هنورگرایش جوانان به مواد مخدر سنتی،آمپول های مخدر و قرص های روان گردان ادامه دارد اما نسل چهارم مواد مخدر به کشور وارد شده است .

اهمیت این موضوع تا آمجاست که تنها در استان کرمان 2تا3تن از این قرص ها توسط نیروی انتظامی کشف شده است .

این مواد صنعتی که در طمع ها و رنگ های مختلف ظهور می کند ممکن است روزی به یکی از مهلک ترین مواد مخدر تبدیل شود به یاد داشته باشیم که وقتی برای اولین بار هروئین ساخته شد به عنوان داروی ترک اعتیاد در دنیای دارو سازی قلمداد شد و خیلی از مردم در قالب دارو آن را مصرف می کردند و تا امروز میلیون ها انسان را به کام مرگ کشانده است .

در عصر حاضر موادی چون «پان پراگ»و اکستاسی که دیگر از دود و منقل آن هم خبری نیست به آسانی مورد مصرف قرار می گیرد و ویران کننده نیز هستند .

پس لازم است پیش از آنکه جوانان دست به گریبان کابوس شوم اعتیاد شوند هشدارها را جدی بگیریم و به راحتی از کنار آن ها عبور نکنیم .

زنگ خطر این ماجرا بیشتر برای خانواده هاست چراکه کمترین تشخیص و اطلاعات را در این حوزه دارند خانواده هایی که تفاوت اکستاسی و استامینوفن را نمی دانند نمی توانند آدامس ها و خوشبوکننده های «پان پراگ» را تشخیص بدهند و ممکن است تا به خودشان بیایند آنچه نباید بشود اتفاق بیفتد بنابراین آموزش به خانواده ها در خصوص این ماده خطرناک ضروری است و نباید نادیده گرفته شود .

 

نظرات   

0 # Guest 1392-04-29 11:36
ممنون از مطالب آموزندتون ، من یک مددکار اجتماعی هستم که قبلا با زنان مصرف کننده مواد کار می کردم ولی الان که بیکار شدم یک توفیق اجباری شد که مقالتون رو مطالعه کنم و سطح تئوریک خودمو بالا ببرم . موفق باشید .
پاسخ

اضافه کردن نظر