لوگو

طرح حرم – جمكران

طرح حرم – جمكران برطرف كننده بسياري از مشكلات قم


شهر قم مأمن و محل پناه دوست داران اهل بیت علیهم السلام در طول تاریخ بوده است و این شهر به عنوان مرکز ثقل شیعه و محل استقرار حوزه های علمیه در دنیا شناخته می شود.

با این وجود قم دارای کاستی های فراوانی است و برای جبران این کاستی ها قم نیازمند جهش در بخش های توسعه و نوسازی / خدمات و زیرساخت های اقتصادی و گردشگري است و با توجه به ظرفیت های بالای استان / طرح حرم تا جمکران یا همان بلوار پیامبر اعظم گام موثری در توسعه شهر قم بشمار ميرود.

بنا به گفته مسئولان مقدمات اولیه این طرح ازسال 72 آغاز شد اما اجراي ان روند کندی داشته است بطور يكه تا سال 87 اين طرح فاقد نقشه منسجمي بوده است

اما با روي كارامدن دولت نهم و توجه ويژه اين دولت به قم تصميم به پيگيري جدي اين طرح شد بطوريكه مي توان گفت پایه و اساس شروع مجدد اين طرح سفر استانی رئیس جمهور به قم بود

در این میان فروش اوراق مشارکت جدای از کمک های دولتی و همچنین وام و اعتبارات داخلی شهرداری گام موثر و مهمی در تأمین منابع مالی این طرح و پیشرفت آن داشت .

لازم به ذکر است آغاز فروش اوراق از صبح روز شنبه دوم آبان88 آغاز شدو فروش اوراق به ارزش 400 میلیارد تومان در شعب منتخب بانک ملی در سراسر کشور با سود 16 درصد به انجام رسید

اکنون بعد از یکسال واندی از فروش این اوراق مدیر عامل سازمان توسعه و عمران شهرداری قم از پیشرفت 30 درصدی عملیات اجرایی بلوار پیامبر اعظم خبر داد و افزود با توجه به تاکیدات استاندار محترم قم مبنی بر افزایش سرعت پروژه محور اصلی بلوار پیامبر اعظم تا اوایل سال اینده به بهره بر داری می رسد مهندس محمد تقی نادعلی افزود با انجام یک هزارو 100 توافق نامه با مالکان املاک واقع در مسیر این طرح توانسته ایم نزدیک به 95 درصد املاک را تملک کنیم و فقط مقداری املاک وقفی در مسیر اجرای پروژه وعدم همراهی اداره اوقاف موجب شد در بخشهایی از سرعت این پروژ ه کاسته شود وی با تاکید بر اینکه برای این پروژه مشکل اعتبار وجود ندارد افزود دو میلیون متر مربع زمین برای اجرای این طرح باید تملک شود که تا کنون 200 میلیارد تومان از محل فروش اوراق مشارکت و100 میلیارد تومان از محل معوقات و 70 میلیارد تومان از قبل برای تملک املاک واقع در مسیر بلوار پیامبر اعظم هزینه شده است
دكتر ' علي لاريجاني' هم در ديدار شهردار قم ، معاونين و مديران شهرداري بر لزوم اجراي سريع پروژه تا کید کرد و افزود: امروز با تلاش شهرداري، پروژه هاي خوبي در شهر قم در حال اجرا مي باشد كه با بهره برداري از اين پروژه هادر آينده نزديك سيماي شهر قم تغيير چشمگيري خواهد كرد.
نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: محور حرم جمكران ( بلوار پيامبر اعظم ) از پروژه هاي حياتي شهرقم است كه در اين پروژه بايد تمام نيازهاي شهر قم پيش بيني و اجرايي گردد.
وي افزود: اين پروژه از محورهاي جذاب شهر قم خواهد بود و بايد كليه فعاليت هاي تجاري ، فرهنگي و ديني در آن لحاظ شود.


لاريجاني خاطر نشان كرد: شهرداري بايد در اجراي اين پروژه از نظرات كارشناسان و مهندسين معماري و شهرسازي بهره مند گرديده تا اين پروژه بدون هيچ مشكلي اجرا شود.
وي در اجراي اين پروژه ، توجه به رويكرد فرهنگي را حائز اهميت عنوان نمود و افزود:
احداث مسجد، كتابخانه، مدارس علميه ، زائرسرا ، درمانگاه و ... از جمله نيازهاي زيربنايي و مورد توجه در احداث اين بلوار عظيم مي باشد كه اميدواريم با اجراي آن شهر قم در مقايسه با ديگر شهرها از نظر رويكرد مذهبي و ديني متمايز گردد.

مهندس محسن عابديني پور، ‌شهردار قم نیز گفت: اين طرح، ‌يك طرح كم نظير در كشور است كه هم داراي جاذبه هاي توريستي است و هم باعث دسترسي آسان زائران به حرم مطهر حضرت معصومه (س)‌ و مسجد مقدس جمكران خواهد شد.


وي افزود: اين بلوار داراي كاركردي شهري،‌ ملي و فراملي است، كه جنبه هاي فرهنگي و زيارتي در آن نسبت به ديگر جنبه ها غلبه دارد.


عابديني پور با اشاره به اينكه در چشم اندازي كه براي اين طرح تعريف گرديده، ‌محوريت با جنبه هاي گردشگري، ‌فرهنگي و زيارتي است خاطر نشان كرد : ارائه خدمات زيربنايي به زائران و مجاوران از اهداف اصلي شهرداري در اجراي اين پرو‍ژه است و به محض اتمام تملكات، ‌اقدامات زيربنايي و بخش بدنه سازي اغاز خواهد شد.
شهردار قم در ادامه بر رفع سريع مشكلات مالكان املاك واقع در فاز دوم طرح بلوار پيامبر اعظم (ص) ‌تاكيد كرد و گفت: رفع سريع مشكلات و توافق با مالكان، بايد در دستور كار قرار گيرد تا اجراي اين پروژه با سرعت بيشتر ادامه يابد و از شهروندان نيز درخواست داريم نسبت به واگذاري و توافق با شهرداري اقدام نمايند.


پروژه بلوار پيامبر اعظم به طول هفت كيلومتر احداث مي‌شود؛ اين بلوار حرم مطهر حضرت معصومه (س) را در مسير مستقيم به مسجد مقدس جمكران متصل مي‌كند، به طوري كه در اين بلوار امكان مشاهده گنبد بارگاه ملكوتي كريمه اهل بيت و همچنين گنبد مسجد مقدس جمكران وجود دارد.


اما از انجا كه طرح پيامبر اعظم (ص) يا همان حرم- جمكران رونق اقتصادي براي شهر دارد وموجب جهشي بلند در رشد و توسعه قم مي شود . براي اين طرح نقشه اي جامع تهيه شده است بگونه اي كه این طرح در 3 فاز اجرا خواهد شد

فاز نخست این طرح از حرم تا میدان معلم به طول یک هزار متر مربع و عرض تملک 120 متر مربع است که بخشی از مراحل آن انجام شده است علاوه بر آن فاز دوم این طرح یک هزار و 400 متر مربع از خیابان معلم تا بلوار فردوسی را شامل می شود و در نهایت در بخش سوم فاز این طرح شامل 4 هزار و 400 متر مربع و عرض 400 مترمربع حدفاصل بلوار فردوسی تا مسجد مقدس جمکران است و شامل اراضی بایر و زراعی است.

بنابراین از یک سو اهمیت این طرح در بخش شهری سبب سهولت رفت و امد و مردم شده و به لحاظ ملی موجب رفاه حال زائران و مسافران و از لحاظ فراملی سبب جذب و توجه گردشگران از دیگر کشورها به قم می شود و از سوی دیگر موجب ارتقائ منزلت قم به عنوان مرکز جهان تشیع و همچنان سرمنشاء خیزش و پیشرفت شهر مقدس قم می شود.

بی شک راه اندازی و به ثمر رسیدن این طرح با چنین ابعاد وسیع مزیت های بسیاری از جهت سرمایه گذاری در اماکن تجاری / تفریحی / هتل ها و جذب توریسم خواهد داشت.


 

محمد رضا شعباني راد .

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.