سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

علم موضوع شناسی به عنوان رشته تحصیلی در حوزه تدریس شود‌ - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

بازگشت به صفحه کامل

علم موضوع شناسی به عنوان رشته تحصیلی در حوزه تدریس شود‌


عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تقدیر مجدد از فعالیت‌های گروه‌های علمی موسسه موضوع‌شناسی احکام فقهی گفت: موضوع‌شناسی باید در کنار دروس دیگر در حوزه تدریس شود و طلاب به عنوان رشته‌ای تحصیلی آن را آموزش ببینند.

آیت الله شاهرودی؛

آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی در دیدار با مدیران موسسه موضوع‌شناسی احکام فقهی با تقدیر از فعالیت‌های صورت گرفته در این موسسه اظهار داشت: کارهای این موسسه، خوب، علمی و عملی است و درگذشته فقهای بسیاری در کنار فقه این کار را انجام می‌دادند ولی برای اولین بار موسسه‌ای عهده دار این مسئولیت شده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی به فعالیت‌های تحقیقاتی جمعی بیشتر پرداخته شد و معمولاً حاصل اینگونه فعالیت‌های جمعی پخته‌تر و جذاب‌تر است.

وی گفت: به طور قطع هرچه در کارتان پیش می‌روید، شرایط را بهتر درک می‌کنید و نواقص را می‌دانید و رفع می‌کنید و البته باید بدانید که موضوعات، مختلف است اما موضوع، عنوانی انتزاعی است که بسیاری از موضوعات را شامل می‌شود.

آیت الله هاشمی شاهرودی خاطر نشان کرد: هویت موضوعات با هم فرق می‌کند و یک شکل نیستند و موضوع‌شناسی بعضی از موضوعات، متخصص می‌خواهد، به عنوان مثال در موضوعات اقتصادی، که نیاز بحضور اقتصاددانان برای موضوع‌شناسی دقیق دارد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: غالبا موضوع‌شناسی علومی که مربوط به امور اجتماعی بوده و سرو کارشان با زندگی مردم است، مشکل و توام با علم است و بدون آن قابل فهم نیست.

وی با بیان اینکه علم موضوع‌شناسی بسیار پیچیده است، اظهار داشت: در کنار تخصص، موضوع‌شناسی نیازمند تجربه است و باید از افراد متخصص دارای تجربه در این زمینه استفاده کرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: عوامل و موضوعات بسیاری در مباحثی که مربوط به افعال انسان‌ها در جامعه می‌شود دخیل است و حتی باید توجه داشت که بسیاری از تجربه‌ها فقط برای یک جامعه با دوره زمانی خاص مفید بوده و ممکن است در جامعه با دوره زمانی دیگر مضر باشد.

وی تصریح کرد: افراد در موضوع‌شناسی باید وضعیت امروز را بشناسند و سپس از نظر فقهی بررسی و برای صدور احکام فقهی به مراجع عظام تقلید کنند.

آیت الله هاشمی شاهرودی با اشاره به فعالیت‌های موضوع‌شناسی در مراکز که در این رابطه فعالیت دارند و امکان نتیجه گیری‌های متفاوت، اظهار داشت: برهمین اساس باید به سراغ موضوعاتی رفت که کمتر روی آن کار شده و با مسائل و مباحث فیزیکی سازگار‌تر است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تقدیر مجدد از فعالیت‌های گروه‌های علمی موسسه موضوع‌شناسی احکام فقهی خاطرنشان کرد: موضوع‌شناسی باید در کنار دروس دیگر در حوزه تدریس شود و طلاب به عنوان رشته‌ای تحصیلی آن را آموزش ببینند.

آدرس کوتاه :