جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

فقه شیعه از سرچشمه احادیث امام محمد باقر(ع) سیراب می‌شود - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

فقه شیعه از سرچشمه احادیث امام محمد باقر(ع) سیراب می‌شود


مدیر امور تربیتی جامعةالزهرا(س) گفت: اکنون فقه شیعه یکی از غنی‌ترین منابع فقهی است که از سرچشمه احادیث امام محمد باقر(ع) سیراب می‌شود.

حجت الاسلام شیخ بهایی؛

حجت‌الاسلام احمد شیخ‌بهایی ضمن تبریک سالروز ولادت امام محمد باقر(ع) اظهار کرد: دوران امام محمد باقر(ع) زمان استثنایی بوده و می‌توان بیان کرد که پیچ تاریخی حساسی در این دوران وجود داشته است.

وی خاطرنشان کرد: امام باقر(ع) پس از شهادت امام حسین(ع) و دوره امام سجاد(ع) مسئولیت امامت را به عهده گرفت و با سیاست و تدبیر توانست از فضای اختناق که هرگونه فریادی سرکوب می‌شد، تشیع را طوری ترویج کند که در اقصی نقاط مملکت اسلامی شیعه توسعه پیدا کند.

مدیر امور تربیتی جامعةالزهرا(س) با بیان اینکه در حقیقت امام محمد باقر(ع) پایه‌گذار توسعه اسلام در تاریخ است، گفت: امام از سوی مادر نوه امام حسن(ع) و از سوی پدر نوه امام حسین(ع) است، بنابراین پیشوای پنجم شیعیان از طرف پدر و مادر به پیامبر اکرم(ص) منسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: در زمان امام باقر(ع) گشایش و توسعه‌ای در عالم اسلام اتفاق افتاد، فتوحات فراوان شد و بازار ورود علوم وارداتی به داخل کشور اسلامی رواج داشت و مدعیان علوم مختلف ایجاد شدند.

شیخ‌بهایی ادامه داد: امام محمد باقر(ع) برای پاک ماندن اسلام و آلوده نشدن آن به خرافات و مسائل وارداتی، اقدام به تاسیس حوزه علمیه شیعه کردند و روایات پیامبر اکرم(ص) که در طول 100 سال از نوشته شدن منع شده بود را تبیین کردند.

وی یادآور شد: امام محمد باقر(ع) احادیث پیامبر اکرم(ص) را با استفاده از سند نقل کردند و در حقیقت نهری که از سرچشمه زلال مسائل معنوی توسط وحی بر پیامبر اکرم(ص) نازل شده بود، زمان امام محمد باقر(ع) این نهر به جامعه اسلامی متصل و سیراب شد.

مدیر امور تربیتی جامعةالزهرا(س) عنوان کرد: در آن دوران کسی حقوق نمی‌دانست و از قانون ناآگاه بود، مواد قانونی در موضوعات مورد نیاز جامعه بشری توسط امام معصوم ارائه شد و هزاران حدیث توسط افراد مختلف دریافت شد.

وی خاطرنشان کرد: این احادیث توسط افراد موثق، مورد اعتماد و امین به ثبت رسید و امروز این احادیث به ما رسیده و فقه شیعه یکی از غنی‌ترین منابع فقهی است که از سرچشمه احادیث امام محمد باقر(ع) سیراب می‌شود.

آدرس کوتاه :