سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

نشانه‌گیری دشمن به سوی چادر سیاهت - خبر قم

 

 

خبر صداوسیمای قم

بازگشت به صفحه کامل

نشانه‌گیری دشمن به سوی چادر سیاهت


بدحجابی از جمله آسیب‌هایی بوده که در دوران کنونی در حال گسترش است، بنابراین نباید بی‌تفاوت از کنار چنین ناهنجاری‌ها گذشت و همه دست‌اندرکاران باید به میدان بیایند تا حداقل از گسترش این رویه جلوگیری کنند.

به گزارش خبرگزاریها:

 روزانه اخباری در سطح بین‌الملل منتشر می‌شود زنان و دختران در کشورهای مختلف به دلیل رعایت حجاب مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند و آسایش، حق تحصیل و پیشرفت از آنها به دلیل رعایت حجاب گرفته می‌شود.

هر انسانی با شنیدن این اخبار در فکر فرو می‌رود، حجاب بدون تردید به اندازه‌ای ارزشمند است که برخی از زنان و دختران حاضر به تحمل اینگونه ممنوعیت‌ها و اذیت‌ها در ازای آن هستند.

زنان و دختران در کشور اسلامی ایران برای رعایت حجاب هیچ مانعی ندارند و حتی در برخی موارد تشویق می‌شوند، این در حالی است که نمونه‌های بدحجابی در انواع مختلف روز به روز در حال گسترش است.

شهر قم نیز از نمونه‌های بدحجابی در امان نبوده، با توجه به زائرپذیری و وجود دانشجویانی از شهرهای دیگر وضعیت حجاب در این شهر دستخوش تغییر شده است.

زهرا غیاثوند از جمله کسانی است که چادر را به عنوان حجاب برتر برای خود انتخاب کرده و از حجاب مناسبی برخوردار است، می‌گوید: این روزها کسانی در خیابان‌ها مشاهده می‌شوند که چادر را از سر اجبار بر سر دارند و از آرایش صورت و نحوه انداختن شال و روسری بر سرشان این موضوع نمایان است.

وی خاطرنشان می‌کند: برخی افراد نیز با مانتو و شلوار در سطح شهر تردد دارند، در حالی که در گذشته حرمت خاصی برای شهر قم قائل بودند و کسی به خود اجازه نمی‌داد که از دروازه‌های شهر قم بدون چادر وارد شود.

سیما کافی از جمله کسانی است که چندان مایل به چادر سر کردن نیست، می‌گوید: سر کردن چادر برایش بسیار سخت بوده و به نوعی دست و پا گیر است.

واکنش مراجع به وضعیت حجاب

هر یک از افراد دلیلی برای انتخاب حجاب خود دارند، ولی وضعیت حجاب کنونی بسیار آزاردهنده است به طوری که واکنش مراجع نیز در این زمینه برانگیخته شده است و بارها از وضعیت حجاب در شهر قم ابراز نگرانی کردند.

آیت‌الله حسین نوری‌همدانی در درس خارج فقه خود از وضعیت کنونی حجاب ابراز نگرانی کرده و گفته بود: مردم متدین از وضعیت بدحجابی موجود ناراحت هستند و حتی نامه‌نگاری‌ها و تماس‌هایی در این زمینه صورت گرفته است.

وی خواستار ارائه برنامه‌ای در زمینه تغییر وضعیت موجود برای برطرف شدن مشکل بدحجابی شد تا شاهد پوشش‌های این چنینی نباشیم.

علما و مراجع دیگر نیز در زمان‌های مختلف نسبت به وضعیت بدحجابی هشدار داده‌اند، بنابراین نباید به سادگی از کنار این اصل گذشت.

حجت‌الاسلام محمد باقی، معاون فرهنگی مرکز تحقیقات و طرح‌های کاربردی حجاب ریحانة النبی با بیان اینکه وضعیت حجاب مناسب نیست، گفت: وضعیت حجاب که در خیابان‌ها و معابر مشاهده می‌شود، بدون تردید رضایت‌بخش نیست و حتی ناهنجاری‌های پوششی در قم نگران‌کننده است.

به گفته وی بر اساس بررسی‌ها و تحقیقات صورت گرفته دغدغه جدی در زمینه حجاب وجود دارد و همه دلسوزان به این امر واقف هستند، ولی متاسفانه راهکار واحد و هماهنگی در این زمینه نیست.

معاون فرهنگی مرکز تحقیقات و طرح‌های کاربردی حجاب ریحانة النبی خاطرنشان می‌کند: بر اساس آمار در چند سال گذشته بالغ بر 70 درصد موارد تنها به حجاب توصیه شده، ولی اکنون شرایطی نیست که توصیه پاسخگو باشد، باید همه دلسوزان به میدان بیایند و یکدل عمل کنند.

وی ضمن ابراز تاسف از پشتیبانی‌های زبانی و تاییدها با وجود دغدغه می‌گوید: در پشتیبانی‌های عملیاتی به طور واقعی مشکل وجود دارد، حتی برخی اوقات تنها به دعا برای موفقیت کفایت می‌شود.

به طور جدی در زمینه قانون عفاف و حجاب کار نمی‌شود

باقی به قانون عفاف و حجاب در کشور اشاره می‌کند و می‌افزاید: به طور جدی در زمینه این قانون کار نمی‌شود، اگر همه مجموعه‌ها، ‌دستگاه‌ها و ارگان‌ها وظایف محوله خود را در این زمینه انجام دهند، بدون تردید اثرات خوبی را به همراه دارد.

در این زمینه برخی افراد خواستار برخورد قهری نیروی انتظامی، برخی دیگر کار فرهنگی و برخی دیگر آگاه‌سازی هستند، ولی باید در نظر داشت که تک بعدی کار کردن و نفی راهکارهای دیگران جوابگو نخواهد بود.

قانون گسترش فرهنگ حجاب و عفاف در سال 84 به تصویب رسید، ولی اجرای آن به دلیل برخی مشکلات به تاخیر افتاد، پس از بررسی این قانون در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگی و اجتماعی زنان تجدیدنظر روی آن صورت گرفت.

در این زمینه می‌توان از نیروی انتظامی به عنوان تنها نهادی یاد کرد که در عرصه عفاف و حجاب ورود جدی داشته، ولی برخی افراد مخالف ورود جدی نیروی انتظامی در این زمینه هستند.

شاید دلایل مختلفی بر اجرایی نکردن این قانون وجود دارد، بنابراین هر چه سریع‌تر باید این قانون بازنگری شود و اگر نیاز به تغییراتی دارد، با تغییراتی زمینه اجرایی شدن آن ایجاد شود.

کارشناسان به این موضوع دست پیدا کردند، که حجاب و پوشش سختی‌هایی برای بانوان دارد ولی در ازای آرامشی که برای آنها ایجاد می‌کند، سختی‌ها ناچیز است.

دشمنان هر روز نقشه و توطئه‌ای جدید را پیگیری می‌کنند به طوری که در توطئه اخیر خود حجاب بانوان را نشانه گرفته‌اند.

مهم‌ترین ضرر بدحجابی این است که پایه‌های نهاد خانواده را متزلزل می‌کند، به طوری که بسیاری از طلاق‌ها ناشی از مسئله بدحجابی است.

دختران و بانوان باید به این سطح از درک و فهم برسند که زیبایی اندیشه خود را نشان دهند و از نشان دادن زیبایی ظاهری خود جلوگیری کنند.

خانواده در تربیت دختران و انتخاب حجاب برتر توسط آنها نقش فراوانی دارد و مادر در زمینه تربیتی این بخش باید همراه دخترش باشد و راهنمایی‌هایی لازم را به او در زمینه رعایت حجاب داشته باشد.

باید بررسی شود که چه عاملی سبب شده دختران و بانوان، از سر کردن چادری که در سنین کودکی و هشت سالگی حسرت سر کردن آن را داشتند، به راحتی از سر برمی‌دارد یا با سر کردن نامناسب آن به نوعی آن را به تمسخر می‌گیرند.

**************************

گزارش: ایمن‌السادات موسوی‌نژاد

**************************

آدرس کوتاه :