جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

توجه به معماری اسلامی در شهرسازی ضروری است - روابط عمومی

 

 

آیت الله مکارم شیرازی؛

توجه به معماری اسلامی در شهرسازی ضروری است


یکی از مراجع عظام تقلید گفت: باید در معماری و شهرسازی به معماری اسلامی ـ ایرانی به صورت ویژه توجه شود.

آیت الله مکارم شیرازی؛

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی عصر امروز در دیدار با جمعی از اعضای شورای هماهنگی حمل و نقل و مسکن استان قم، ضمن تبریک سال نو و تسلیت شهادت حضرت زهرا (س) اظهار کرد: اسلام دینی است که بر کارهای جمعی و اجتماعی تاکید دارد تا جایی که بر اقامه نماز و انجام اعمال حج و دیگر برنامه‌های ارتباطی انسان با خدا به صورت جمعی تاکید شده است و در قرائت آیاتی که در نماز به کار می‌بریم جمع مورد توجه قرار گرفته و هیچ‌گاه در نماز انفرادی نیز در قرائت اذکار نماز از صیغه مفرد استفاده نمی‌شود.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه باید روحیه کارهای جمعی میان ما حفظ شود، گفت: اگر چهره جامعه ما چهره‌ای جمعی باشد جامعه چهره شایسته‌ای خواهد داشت به همین دلیل خداوند انسان را با روح جمعی آفریده است.

وی با بیان اینکه بر کارهای شورای هماهنگی حمل و نقل و مسکن استان قم سه فایده مترتب است، تصریح کرد: راحتی، حفظ کیان مردم و خوش‌بینی مردم به نظام جمهوری اسلامی از فواید اقداماتی است که از سوی این شورا انجام می‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید براینکه باید فرهنگ معماری اسلامی در معماری و شهرسازی حفظ شود گفت: زمانی بود که می‌خواستند زبان نوشتاری را در کشور ما به زبان لاتین تغییر دهند ولی با انقلاب اسلامی، زبان فارسی حفظ شده و از سنت‌های بومی ایران پاسداری شد ما در فرهنگ اصیل و معماری سنتی خودمان سابقه فراوانی داریم که به همین دلیل لزومی ندارد که در فرهنگ غربی غوطه‌ور شویم.

وی بابیان اینکه قم به یک فرهنگ ویژه به‌جز فرهنگ عمومی کشور نیازمند است، تصریح کرد: نظیر حوزه علمیه قم در هیچ نقطه از دنیا حتی مصر و ریاض وجود ندارد به همین دلیل دارای ظرفیتی خاص است و قم به دلیل وجود بارگاه کریمه اهل بیت (ع) و مسجد مقدس جمکران دارای ظرفیت‌های عظیم فرهنگی است که باید به آن توجه شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: استان قم از استان‌های ترانزیتی کشور محسوب می‌شود و محل عبور 17 استان است که باید از این استان فرهنگ اسلامی به جهان صادر شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تقارن نوروز با ایام فاطمیه گفت: خانه‌تکانی، دید و بازدید و سفر در ایام نوروز بلامانع است ولی باید از برگزاری مراسم آتش‌افروزی یا همان چهارشنبه سوری که موجب داغدار شدن خانواده‌ها می‌شود جلوگیری کرد.

آدرس کوتاه :