استان قم

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00 (1 رای)

استان قماستان قم


سالاد عربی

عنوان به زبان انگلیسی: QOM PROVINCE

قم بیشترین شهرت خود را مدیون حرم حضرت معصومه (ع) است که چون نگینی در میان شهر می درخشد و هرساله جمع کثیری از زائران را به سمت خود می خواند تصویر طلاب  که در خیابان های قم در حال تردد اند هم یکی ازتصاویر همیشگی و منحصر به فرد این شهر است. با این وجود قم دارای جاذبه های گردشگری متعددی است.

مسجد جمکران

 بنا به روایتی بیش از هزارسال پیش در شب سه شنبه 17 ماه مبارك رمضان، فرد صالح به نام حسن مثله جمكرانی به دستور امام زمان (عج) فرا خوانده می شود . وی در همین مكان فعلی مسجد ، حضرت را با جمعی از همراهان ملاقات كرده و دستور بنای مسجد با تشریفات خاص را دریافت می كند.
مسجد امام حسن عسگری(علیه السلام)

این مسجد که در نزدیکی حرم مطهر و در ابتدای خیابان آستانه واقع شده بنا به دستور امام حسن عسگری(علیه السلام) و به دست وکیل و نماینده آن حضرت در قرن سوم هجری ساخته شده است. این مسجد همواره مورد توجه و عنایت علما و بزرگان بوده و در نوع خود از مساجد منحصر به فرد در دنیای اسلام است.مسجد امام حسن عسگری(علیه السلام) دارای سه در ورودی و در حال حاضر دارای شش شبستان است که محل برگزاری نماز، جلسات سخنرانی، درس و اعتکاف است.

مسجد جامع قم

مسجد جامع قم از جمله مساجد دو ایوانی ایران است که شکل مربع مستطیل دارد. این مسجد که پس از مسجد امام حسن عسگری(علیه السلام) قدیمی ترین مسجد شهر قم محسوب می‌شود در خیابان آذر واقع است.

بازار قم

بازار سنتی قم که همواره بوی عطر  از آن به مشام می رسد سالهاست میزبان مسافرانی است که سوهان و مهر و سجاده را می خرند تا به عنوان یادگار هدیه کنند.

بوی سوهان تازه که معمولا در کارگاه های کنار مغازه ها طبخ می شود از هر سو زائران را فرا می خواند.

دریاچه نمک

دریاچه نمک از جاذبه های طبیعی استان به شمار می رود . این دریاچه بخشی از کویر نمک است که در شرق قم واقع شده و فقط زمستان ها آب دارد. حضور ورقه های نمک و برداشت آن که از اوایل تابستان در منطقه جنوبی این دریاچه آغاز می شود، دیدنی است.

شهر کهک

شهر کَهـَک؛ این شهر از سه سمت مشرف به ارتفاعات است و دره زیدان در شرق آن قرار دارد از این رو دارای آب و هوایی معتدل و است . حضور امامزاده زینب خاتون ( ع ) ، خانه ملاصدرا و غار معروف کهک عامل مهمی برای جذب گردشگران به این منطقه است.

ملاصدرای شیرازی سالها در این شهر زیست و بسیاری از کتب گرانبهای خود را در این مکان نگاشته است.

دریاچه حوض سلطان

دریاچه حوض سلطان که با مساحتی حدود 330 کیلومتر مربع ، به ” دریاچه ی قم ” ، ” دریاچه ی شاهی ” و ” دریاچه ی ساوه ” نیز مشهور است ، در جهت غربی – شرقی در شمال غربی دریاچه نمک و شمال استان قم قراردارد . برخی با توجه به نام ساوه که به آن داده اند، آن دریاچه را به حوض سلطان منتسب کرده اند، از جمله ” گوبینو” و ” دیولافوآ ” در سفرنامه های خود می نویسند احتمالاً این دریاچه ممکن است بخشی از دریای بزرگ ساوه بوده باشد که در روز تولد پیغمبر (ص) خشک شده و این نشانه ای از ظهور پیغمبر اسلام بوده است.

روستای فردو

"روستای فردو" در 15 کیلومتری جنوب شرقی "کهک" و 47 کیلومتری جنوب "شهر قم" قرار دارد.  این روستا از جنوب غربی به "کوه چال" از جنوب شرقی به "کوه عبدالوهاب" و از شرق به "کوه سلطان سعید شاه" محدود می‌شود. نام "روستای فردو" برگرفته از كلمه "فردوس" به معنای بهشت است.

روستاي فردو دارای جاذبه‌های طبیعت گردی بسیاری است که از جمله آنها می‌توان به آبشار زیبایی که در دامنه‌های کوه "برف انبار" قرار دارد و از جلوه‌های زیبای طبیعت ناشناخته استان قم است، اشاره کرد.

اما اين روستاي ناشناخته در سال 2009 به شهرتي جهاني دست يافت. شهرت جهاني فردو به دليل جاذبه گردشگري و جلوه‌هاي طبيعت ناشناخته آن نيست، بلکه نام‌گذاري يکي از پيچيده‌ترين تاسيسات هسته‌اي دنيا به نام اين روستا، فردو را به يک مکان جهاني تبديل کرده است.

روستای نویس

روستای نویس از روستاهای قدیمی و نسبتا کهن شهرستان  قم بوده و عوامل متعددی چون منابع آب و خاک های مرغوب و حاصلخیز و اقلیم مناسب و امنیت در پیدایش و شکل گیری آن تاثیری بسزائی داشته است. مذهب مردم  شیعه ی اثنا عشری است و از نظر فرهنگ مذهبی مشابه مردم قم میباشند و از بزرگان مذهبی معروف نویس می توان به مرحوم آیه ا... نویسی، مرحوم آیه ا... شیخ حسین رجبی نویسی اشاره نمود. نویسی ها  گویش فارسی  دارند.

روستای نویس در50 درجه 13 دقیقه شرقی و عرض جغرافیائی 34درجه 43 دقیقه شمالی در استان قم واقع شده است.


 

دانلود

 

سئول

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00 (1 رای)

سئولسئول


سالاد عربی

سئول، پایتخت کره ی جنوبی (جمهوری کره)، در شمال غربی این کشور و بر رودخانه ی هان ( Han River)، واقع شده است. این شهر در ۳۱ کیلومتری بندر دریای زرد Yellow Sea شهر اینچون (Incheon) و در حدود ۴۰ کیلومتری مرز کره شمالی قرار دارد.

سئول بزرگترین شهر و مرکز مهم تجاری، تولیدی، اداری و فرهنگی کره ی جنوبی است. واژه ی Seoul اصطلاحی کره ای و به معنای شهر پایتخت است.

این شهر از بدو شکل گیری با عنوان هانسانگ (Hansong) شناخته می شد ولی در سال ۱۹۱۱ به کیونسانگ Kyongsong تغییر نام پیدا کرد.

این شهر به طور رسمی از سال ۱۹۴۵، هنگامیکه کره پس از ۳۵ سال از حکومت مستعمراتی ژاپن آزاد شد، سئول نامیده می شود.

سئول دارای آب و هوایی قاره ای با چهار فصل مجزاست که شامل تابستانهای گرم و مرطوب و زمستانهای سرد و نسبتا خشک هستند.

میانگین درجه ی بالای حرارت برابر یک درجه ی سانتی گراد در ماه ژوئن و ۲۹ درجه ی سانتی گراد در جولای است. میزان متوسط بارندگی سالیانه ای که سئول دریافت می کند برابر با ۳۷۰/۱ میلیمتر است که ۷۰ درصد آن به طور معمول بین ماههای جولای و سپتامبر می بارد.

 

دانلود

 

زرک کوهی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00 (1 رای)

 

زرک کوهیزرک کوهیزرک کوهیزرک کوهی

 


نام علمی: zosima absinthifolia
خانواده: umbelliferae


گیاه شناسی:

گیاه پایا،علفی،سبز متمایل به خاکستری، به ارتفاع 80-40سانتی متر، کرکینه پوش


ساقه:

ایستاده، بلند، منشعب، ضخیم،کرکینه پوش


برگ:

بن رست ها(5-3×12-10سانتی متر) با دمبرگ طویل(8-6سانتی متر)تخم مرغی- سرنیزه ای، سه بار منقسم شانه ای، ساقه ای بدن دمبرگ، تماما مختصراً و به طور متراکم کرکینه پوش، با رنگ سبز متمایل به خاکستری


گل:

سفید، مجتمع در چترهای نسبتا بزرگ، با دمگل بلند و 50-30پرتو غیرهم قد، گسترده، و ستاره مانند، گرده پوش، براکته های گریبان و گریبانک سرنیزه ای ، نوک کند، کرکینه پوش، کاسه فاقد پهنک، دارای لوله تخم مرغی- مخروطی، پوشیده از کرک های سفید، گلبرگ های کنج دار، میوه در سطح پشتی فشرده، در لبه و حاشیه عریض، متورم، صاف، پره های آن نازک، پشتی ها هم فاصله، جانبی ها در حاشیه متصل بهم


موسم گل:

اردیهشت- تیر


پراکنش جغرافیایی:
کاسواzarak kohi

Scientific name: zosima absinthifolia
Family: umbelliferae


Botany

The plant is a perennial, herbaceous, green-gray, 80-40Santy meters in height


Shoot

Standing tall, branched, thickGoal

White canopies complex is relatively large, with long peduncle 50-30Prtv Ghyrhm tall, wide, and star-like, ridge cap, collar and Grybank Brakth of bayonets, the tip of the blade is thin, too far back, side and on the edge connected


Flower season

Ardyhsht - July


Geographical distribution

Kasva

منظریه

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 4.00 (1 رای)

منظریهمنظریه

منظریه


كاروانسرای منظریه در ابتدای راه ساوه، نزدیك پلی ساخته شده كه از زیر آن رودخانه ای می گذرد. كاروانسرا كه درمیان ناحیه خشك و بی حاصلی قرارگرفته، ازنظر بازرگانی اهمیت ویژه ای داشت.

 

این كاروانسرا از یك سو در كنار كویر و از سوی دیگر در مجاور دریای نمك قرار دارد و نور خورشید از روی آن انعكاس شدیدی می یابد. منظریه واقع است در کوه‏سار شمالى قم از مستحدثات دولت روزافزون مشتمل بر مهمان‏خانه دولتى و کاروانسراى معتبر و آب‏انبار که از آب قنات جدید گوارا و شیرین و مکفى مشروب مى‏شود.

 

رعیت و آبادى ندارد و فاصله آن از علی ‏آباد شش فرسنگ و نیز از کوشک نصرت 5 فرسنگ و نیم است. هوایش در تابستان بسیار گرم و در زمستان بواسطه آنکه در جلو او مانعى نیست منتهى سردى دارد. آذوقه قوافل را از قم حمل مینمایند و به جهت موکب مسعود از هر قبیل حتى میوه‏جات مناسب فصل باید از قم تدارک شود.

 

راهش در امتداد جاده شوسه دولتى است، کالسکه با کمال سهولت عبور مینماید. محل آن چون مشرف‏ به جلگه قم است بسیار بانزهت می‏باشد.

 

از نوع شکار از قرار مذکور در کوه‏ساران در زمستان از قبیل کبک و تیهو و قوچ و در دامنه جلگه و کویر ماقبل آن آهو یافت می‏شود. عمارت مهمان‏خانه آن نزدیک به انهدام است.

 

کاروانسرای منظریه، از کاروانسراهای چهار ایوانی دوران قاچاریه است که در سال 79 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید، این کاروانسرا  دارای 60 حجره و یک اندرونی و دو ردیف اسطبل که مسئولیت آن به عهدی شخصی به نام منظر بانو بوده است.

 

اسم منظریه، به نام آمادگاه اصلی مهماتی شهید محمد فراشاهی تغییر کرده است و در این کاروانسرا موزه دایر است که از تمام مهمات از نسل قدیم تا جدید به نمایش گذاشته شده است.


 

caravansary manzarieh


 Manzarieh beginning Mills, built near the bridge that crosses the river below. Inn is located within the arid and futility, was particularly important in terms of trade

 

The inn is in the desert on the one hand and the other in the adjacent sea salt
  And is a strong reflection of sunlight on it

 
 

Manzarieh Inn, from Avon Caravansary four times Qacharyh that the national index was registered in 79 years, the inn has 60 rooms and a courtyard and double perspective of someone called Lady Stables, who has the responsibility to move

 

دانلود

 

باغ پسته

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 4.50 (1 رای)

باغ پسته

 

باغ پستهباغ پستهباغ پسته

 

عکس: محمد کرمانی

 

خاک به عنوان بستر رشد و نمو درختان و آب به عنوان جریان دهنده کلیه مواد غذایی (به استثناء کربن) و مهمترین ماده ترکیبی نسوج گیاهی، از اساسی ترین فاکتورهای استقرار و رشد درختان می باشند، با توجه به تنوع آب و خاک، شناخت دقیق از وضعیت آب و خاک منجر به تصمیم گیری هدفدار در انتخاب محل احداث باغ پسته می گردد.


درختان پسته در خاکهای غنی، شنی لومی و با عمق زیاد و با EC آب و خاک پایین تر محصول خوب می دهند. احداث باغات پسته در آب و خاک مرغوب، باصرفه تر، اقتصادی و برگشت سرمایه سریع تر می باشد. تحمل پذیری پسته در شرایط شوری نسبی آب و خاک دلیل بر کاشت آن در خاکهای فقیر و شور نمی باشد بطوریکه با فقر خاک وبالارفتن شوری، عملکرد در واحد سطح کاهش یافته و بتدریج باغات غیراقتصادی می شوند. در جدول زیر EC مناسب، قابل تحمل و نامناسب آب و خاک برای درختان پسته ارائه شده است.

علاوه بر شوری بالای آب و خاک، وجود لایه سخت، شوری و قلیائیت خاک، وجود یک لایه کاملاً شنی در زیر لایه رسی، بالابودن سطح سفره های کاذب آب (زه) یا به عبارتی بالا بودن سطح ایستابی از عوامل محدود کننده کشت پسته می باشد که قبل از احداث باغ لازم است توسط متخصصین آب و خاک بررسی و در صورتیکه عوامل محدود کننده قابل رفع و شرایط ، قابل اصلاح باشد نسبت به اصلاح و سپس برای احداث باغ اقدام و در غیر این صورت بهتر است از احداث باغ صرفنظر گردد.

Photo: Mohammad Kermani

Pistachio orchards

Soil as a substrate for the growth of trees and water flows all the food (except carbon), and the combination of plant tissue, are the most basic factors in the establishment and growth of trees, water and soil diversity, recognizing the Status of Soil and Water lead to objective decision making in selecting the site of pistachio orchards

جدیدترین تولیدات ویژه
آخرین تولیدات نگاه
 بازديد امروز: 11870       کل بازدیدها:9687235
  • آخرین بروز رسانی:دوشنبه, 01 دی 1393 15:59.

کليه حقوق متعلق به صدا و سيماي مرکز قم | qom.irib.ir است - هرگونه برداشت مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

براي بهتر ديدن اين صفحه از مرورگر +IE8 يا فايرفاکس يا کروم استفاده نماييد .
پست الکترونيکي: info[at]qom.irib.ir